YÖK geleceğin mesleklerini açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, alışık olunan durağan bir sistemden daha dinamik sistemlere geçildiğini, eğitimde bilgi kadar yeteneklerin geliştirilmesi ve kazandırılması ve de yetenek eğitimlerinin hızla uygulanmaya başlanmasının ön planda olduğunu söyledi. Bu kapsamda geleceğin mesleklerinin de bu konsepte uygun belirlendiğini belirtti.

Söz konusu programlar 2020 Yükseköğretim Kurumları Kılavuzu’nda da yer alacak.

ÜNİVERSİTE ADI PROGRAM ADI
TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜN. Yapay Zekâ Mühendisliği (İngilizce)
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce)
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ Yazılım Geliştirme (İngilizce)
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Yapay Zekâ Mühendisliği (İngilizce)
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Havacılık Elektroniği (İngilizce)
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜN. Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon
BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜN. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ Dijital Medya ve Pazarlama

Bunların dışında mevcut bilindik meslek dallarını da gelişen dünyaya ayak uydurma ve yeniliklere açık olma şartıyla önemlerini yitirmeyeceğini de söyleyebiliriz.

2023’DE HANGİ MESLEKLER ÖNE ÇIKACAK? Ülkenin 2023 veya AB standartı olan 2030 stratejisi gereği cari açığı kapatacak sektörlere gerçekten ağırlık verilmesi durumuna makina mühendisliği, elektrik ve elektronik, enerji ile endüstri mühendisliği mesleklerinin parlaması bekleniyor.

HUKUKA DİKKAT: Sözleşme hukuku giderek önemli hale geliyor. Özellikle İngilizce temelli bu meslek gelecek için kendisine önemli bir alan bulacak.

POTANSİYEL VAR AMA: Türkiye yazılım konusunda potansiyel bir ülke olmasına rağmen uluslararası piyasalara özellikle mobil çözümler verebilirse yıldızı parlayacak.

İKİ YILLIK OKULLAR: Görünen o ki gelecekte 4 yıllık mesleklerin yanında 2 yıllık okullar da çok önemli hale gelecek. ABD’de en önemli 10 meslek arasında ilk sırada Hemşirelik alıyor. Sonra operasyon müdürlüğü, fizik tedavi uzmanlığı geliyor.

PİLOT İHTİYACI NEDİR? Örneğin THY gelecekte alacağı uçakları belirlediğine göre pilot sayısını da belirlemiş olması lazım. Bakıyorsunuz 25 tane Yunanlı pilot uçuyor. Yabancı pilot sayısı 250 civarında. 1500 saatlik tecrübeye sahip pilot yetiştirme sürecine bakıp bir planlama yapılsa en azından Türk vatandaşı pilotlar kendilerine iş bulabilirler.